Jak oszczędzać

20 maja 2012

Jak oszczędzać pieniądze? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. W dzisiejszych czasach odkładanie pieniędzy z pewnością nie należy do prostych decyzji. Nasza średnia krajowa wypłata z pewnością nam tego nie ułatwia. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy, które nie wymagają od nas poświęcania zbyt wysokiej sumy. Takimi sposobami są między innymi lokaty bankowe, czy fundusze inwestycyjne. Sprawdźmy zatem jak sukcesywnie oszczędzać. Jak oszczędzać pieniądze na lokatach?

Lokaty bankowe są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na założenie depozyty, na który składa się wiele powodów, między innymi chęć zaoszczędzenia pieniędzy na czarną godzinę. Jaką lokatę więc wybrać? Banki oferują wiele rodzajów lokat, spośród których jedną z najbardziej popularnych jest lokata z dzienną kapitalizacja odsetek. Lokata ta nie wiąże się z płaceniem podatku od zysków kapitałowych ponieważ odsetki na lokacie dopisywane są każdego dnia. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się lokata terminowa, która klienci zwykle zakładają na długi okres, po czym wypłacają depozyt wraz z dużymi odsetkami. Jak oszczędzać pieniądze na funduszach inwestycyjnych?

Fundusze inwestycyjne to sposób zbiorowego oszczędzania i zarabiania pieniędzy jednocześnie. Fundusze inwestycyjne polegają na wspólnym inwestowaniu pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych. W jednym funduszu mogą uczestniczyć zarówno osoby indywidualne jak również osoby prawne takie jak gminy. Wyróżniamy fundusze inwestycyjne otwarte gdzie liczba członków stale się zmienia oraz fundusze inwestycyjne zamknięte, gdzie liczba członków nie zmienia się. Osoby zainteresowane mają również do wyboru wiele rodzajów funduszy takich jak fundusze parasolowe czy fundusze zróżnicowane i fundusze hedgingowe.