Finanse osobiste bardzo ważne

25 lutego 2012

 Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w naszym życiu może odgrywać dobry wybór finansów osobistych. Wszyscy, którzy twierdzą, że stare konto osobiste czy odpowiedni wybór OFE są mało istotne i nie warto poświęcać temu swojej uwagi powinni zrobić tylko kilka szybkich obliczeń. Finanse osobiste, które są prowadzone w odpowiedni sposób potrafią zaoszczędzić nam wielu kosztów lub umożliwią wybór produktów, które pozwolą nam zarabiać więcej.
Zacznijmy od kont osobistych. Załóżmy, że posiadacz „starego” konta płaci 5 zł za jego prowadzenie, nie płaci za kartę, ale za to płaci prowizję w wysokości 2zł za każdą wypłatę z innego bankomatu niż jego banku. Taka wypłata zdarza mu się raz na miesiąc. Oznacza to, że każdego miesiąca płaci za konto 7zł. Niewiele. Ale w ujęciu rocznym to już 84zł. A co gdyby to bank płacił nam za posiadanie konta? Obecnie istnieje bardzo wiele rachunków osobistych, które pozwolą nam zarobić nawet 30 lub 50zł każdego miesiąca. Konta te dają zazwyczaj możliwość bezpłatnego prowadzenia rachunku, posiadania karty czy korzystania z bankomatów, a do tego, jeśli wykonywać będziemy płatności kartą w sklepach, to bank zwróci nam na przykład 1% od każdej transakcji. Może to oznaczać, że miesięcznie jesteśmy do przodu na 10zł. Porównując te dwa konta można zauważyć, że w miesiącu różnica wynosi 17zł, czyli nasze finanse mogą zostać poprawione o 204zł w skali roku, tylko dzięki odpowiedniemu rachunkowi osobistemu.
Jeśli chodzi o wybór OFE to nie można wręcz mówić, że nie zmienimy funduszu, bo mamy swój od dziesięciu lat. Co się może okazać? Że właśnie ten fundusz zarobił przez te 10 lat mniej o 50% od najlepszych i przez następne 20 lat będzie tracił kolejne pieniądze. Przy tak długim okresie czasu w grę wchodzą naprawdę spore pieniądze, o które powinniśmy się zatroszczyć. Możemy zarabiać mniej lub więcej, dlatego warto wybrać ten bardziej rokujący OFE, bo zadba on o nasze finanse zdecydowanie lepiej.