Jaki system rządzi

31 grudnia 2011

Ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia turystyczne, ubezpieczenie na życie czy zdrowotne, małe firmy ubezpieczeniowe bez specjalnych tradycji, duże o dużych tradycjach, skomplikowany i nieprzejrzysty rynek i zagubiony w gąszczu firm, ofert i przepisów nimi rządzących klient. Tak najkrócej można scharakteryzować rynek ubezpieczeń, w którym klienci nie znając zasad, procedur oraz przepisów jakimi kierują się ubezpieczyciele, muszą wybierać. Najczęściej nie znają, ponieważ podpisują w ciemno polisy i nie czytają ogólnych warunków ubezpieczeń. Najbardziej popularnymi ubezpieczeniami są ubezpieczenia komunikacyjne, ale coraz częściej klienci poszukują i chcą wykupić ubezpieczenie na życie lub zdrowotne, ponieważ ubezpieczenia społeczne już nie wystarczają. System jaki rządzi polską służbą zdrowia od dawna jest chory powinno się go jak najszybciej reanimować.
To prawda, że rynek ubezpieczeń jest rynkiem skomplikowanych i nieprzejrzystym, najczęściej też agent ubezpieczeniowy i inni ubezpieczyciele interpretują obowiązujące przepisy tak jak jest im wygodniej. Często je obchodzą, a nawet łamią, wykorzystując przy tym niewiedzę klientów. Dlatego tak trudno jest o korzystne ubezpieczenie, a kłopoty z ubezpieczycielem wcześniej czy później niemal zawsze się pojawiają. Prawdą jest też, że ubezpieczenia społeczne już nie wystarczają i dlatego coraz częściej nasi rodacy sięgają po ubezpieczenia prywatne. Szczególnie jeżeli chodzi o nasze zdrowie.
Ubezpieczenia zdrowotne, po które coraz częściej sięgają Polacy, zdegustowani publiczną służbą zdrowia, są coraz bardziej popularne wśród klientów firm ubezpieczeniowych coraz częściej też nasi rodacy korzystają z prywatnych klinik, przychodni i szpitali. Jest jeszcze agent ubezpieczeniowy. Nie są to tanie ubezpieczenia, ale kiedy chodzi o zdrowie pieniądze przestają się liczyć. Oczywiście mogą sobie na takie ubezpieczenia pozwolić jedynie osoby, które pieniądze mają. Pozostali muszą liczyć na łaskę publicznej służby zdrowia, stać w kilometrowych kolejkach, czekać miesiącami na podstawowe badania i zabiegi nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych operacjach. Jakby wychodząc na przeciw tym problemem wiele firm wykupuje swoim pracownikom specjalne abonamenty medyczne. Najczęściej takie dodatkowe ubezpieczenia traktowane są jako specjalne bonusy motywacyjne. Coś w rodzaju premii czy też dodatku za zasadniczych wynagrodzeń. Problem tylko w tym, że wykupywane hurtowo ubezpieczenia pracownicze nie do końca traktowane są poważnie przez polską służbę zdrowia.