Prawda na temat funduszy

30 października 2011

 

Często zastanawiamy się jak zainwestować swoje oszczędności, żeby mieć z tego konkretny zysk. Giełda to wiele niewiadoma i powinno się liczyć, że w każdej chwili można stracić swoje pieniądze. Najlepsza Lokata bankowa raczej nie wchodzi w rachubę, bowiem nie wypracują takiego zysku jakbyśmy się spodziewali. Z drugiej jednak strony jest to pewny zysk i mamy też przynajmniej pewność, że nie stracimy swoich oszczędności. Poza tym na rynku lokat można się uczyć inwestowania. Ostatnio dokonano obliczeń depozytu z noble banku na 5000 złotych z marca 2009 roku. Otóż czysty zysk wyniósł nie mnie nie więcej tylko 2,99% i był najwyższy z wszystkich lokat. Gwoli przypomnienia można dodać, że lokata noble banku oprocentowana była na 7% w skali roku. Ale jeżeli byłaby oprocentowana na 4% zysku w ogóle by nie było, nie mówiąc już o lokatach o niższym oprocentowaniu. Ale zarobienie przez rok niespełna 100 złotych nie powali inwestora na ziemię. W końcu jednak na rynku lokat się ponoć nie inwestuje, a oszczędza. Dlatego inwestorzy przede wszystkim patrzą na giełdę oraz fundusze inwestycyjne. W ubiegłym roku największe zyski przyniosły fundusze akcji i teraz również najlepiej stoją, zresztą już od jakiegoś czasu można zauważyć saldo aktywów funduszy na plusie. Oznacza to, że rośnie zainteresowanie funduszami, a fundusze akcji przynoszą największe zyski. Jest to rzeczywiście największy zysk, ale i największe ryzyko – największa w razie załamania koniunktury strata. Jednakże działający na rynku funduszy akcji inwestorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, a mimo to ryzykują.

Prawdą jest, że fundusze akcji dają najwięcej zarobić, ale i najwięcej można na nich stracić. Mimo to zainteresowanie funduszami w tym funduszami akcji stale rośnie – nawet jeżeli zarządzanie nimi należy do najdroższych w unii. Należy też potwierdzić saldo aktywów funduszy na plusie, a to wskazuje, że inwestorzy nie boją się ryzyka i stawiają na rynek funduszy inwestycyjnych. Przypomnijmy, iż aktywa zgromadzone przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych wzrosły w marcu o ponad sześć miliardów złotych, czyli o 6,7% i aktualnie wynoszą 101,2 mld zł. Dynamika wzrostu zaskoczyła nie tylko tfi, ale także wielu analityków finansowych, bowiem taka dynamika nie notowana jest od 2007 roku. Analitycy szacują, że marcowy wzrost wynikający z zysków wypracowanych przez zarządzających wyniesie ponad 4,3 mld złotych, a saldo wpłat i wypłat środków z tfi szacowane jest na 2 mld złotych. To miedzy innymi dlatego jest saldo aktywów funduszy na plusie.

Mimo to początkujący inwestorzy nie powinni zaczynać od funduszy agresywnych, tym bardziej, że sytuacja na europejskich rynkach nie jest najlepsza. Powinni zacząć inwestowanie od bardziej bezpiecznych funduszy, gdzie w akcje inwestowana jest tylko część ich pieniędzy, pozostałe zostaną zainwestowane w papiery wartościowe, a nawet lokaty. Tak jest bezpieczniej i warto o tym pamiętać.