Rodzina na swoim ulatnia-spiesz się

31 stycznia 2011

18 stycznia został przyjęty nowy projekt nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu dla rodzin w ramach programu Rodzina na Swoim. Rząd zamierza wprowadzić ograniczenia, a od 2013 zaprzestać przyjmowania wniosków o kredyt preferencyjny. Dlatego jeśli planujesz skorzystanie z programu, nie zwlekaj z pójściem do banku. To ostatni dzwonek na lepsze warunki.

Nowy projekt zakłada nie tylko obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań oraz kosztów budowy, na które można zaciągnąć kredyt z dopłatą, ale również wyłączenie z programu mieszkań do nabycia na rynku wtórnym. Oznacza to, że po wejściu ustawy w życie, za kredyt preferencyjny będzie można kupić jedynie nowe mieszkanie.

Znikające mieszkania

Choć nie wiadomo kiedy zapowiedziane zmiany wejdą w życie, nie da się ukryć, że jest to ostatni moment na skorzystanie z programu Rodzina na Swoim na starych zasadach. Obniżenie limitów cenowych metra kwadratowego mieszkania w znacznym stopniu spowoduje spadek dostępności mieszkań. Obecnie ich średnia dostępność dla dwunastu największych miast wynosi 65 proc. Po wejściu w życie planowanych zmian dostępność ta spadnie o 2\3, czyli do 22 proc. Przykładowo obecnie w Warszawie 75 proc. mieszkań można kupić na kredyt z dopłatą przy limicie cenowym ok. 9,1 tys. PLN. Zmniejszenie współczynnika, służącego do wyliczenia dopłat, z wartości 1,4 do 1,1 spowoduje, że tylko na 20 proc. mieszkań na rynku pierwotnym będzie można zaciągnąć kredyt preferencyjny. Limit cenowy na Warszawę zostanie więc obniżony o prawie 2 tys. PLN. Dlatego nie ma co zwlekać. Będzie trudniej kupić mieszkanie.

Wyścig po nowe stare cztery kąty

Wzrost popytu na mieszkania w najbliższym czasie, jest nieunikniony. Zapowiadane zmiany limitów nie należą do dobrych wiadomości dla kredytobiorców, dlatego też w najbliższym czasie można spodziewać się wyścigu po wyższe dopłaty. Co więcej, osoby, które planowały zaciągnięcie kredytu z dopłatą na kupno mieszkania na rynku wtórnym, muszą się spieszyć, ponieważ przyjęty projekt zakłada wyłączenie tego rynku z programu Rodzina na Swoim. Finansowanie kredytem preferencyjnym zakupu własnych „używanych” czterech kątów, po wejściu w życie nowego projektu, będzie niemożliwe. Wyścig można uznać za rozpoczęty, zwłaszcza, że wnioski o kredyt preferencyjny będzie można składać tylko do końca roku 2012. Jest to zapowiedź całkowitej rezygnacji Rządu z programu pomocy dla rodzin.