Jak sprawdzić czy moją kartą można płacić przez Internet?

14 października 2018

Sprawdź, czy Twoją kartą można płacić przez Internet!

Wbrew wielu stereotypom, w Internecie można płacić za zakupy i usługi nie tylko kartą kredytową albo wypukłą. Obecnie można dokonać transakcji niemal każdym rodzajem plastikowego środka płatniczego. Sprawdź, czy również Twoją kartą można płacić w sieci.

Chociaż Polacy ciągle są mocno przywiązani do gotówki, co potwierdzają dane NBP, to jednak coraz częściej płacą za zakupy kartami płatniczymi. Warto jednak pamiętać, że można to również robić, dokonując zakupów w Internecie, co jest szczególnie ważne przy rosnącej popularności e-handlu.

Karta debetowa

W rzeczywistości nie tylko karty kredytowe umożliwiają dokonywanie szybkiej i łatwej płatności w Internecie. Tak naprawdę można do tego wykorzystać prawie każdy rodzaj plastikowego środka płatniczego, jaki mamy w portfelu. Przede wszystkim do płacenia za zakupy on-line nadaje się karta debetowa, którą bank wydaje nam do konta, a którą z pewnością niejednokrotnie płaciliśmy w sklepie stacjonarnym czy na stacji paliw. Oczywiście w tym przypadku wykorzystujemy pieniądze, które znajdują się na naszym koncie osobistym w banku.

Karta kredytowa

Innym rodzajem plastikowego środka płatniczego, który można wykorzystać do realizowania transakcji w Internecie, jest karta kredytowa. W tym przypadku wykorzystujemy środki, jakie przyznał nam bank w ramach limitu kredytowego. Oczywiście tak pożyczone pieniądze należy potem oddać – można to zrobić bez żadnych kosztów (jeśli zdążymy spłacić zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym) lub płacić za pożyczkę określone przez bank odsetki.

Karta przedpłacona

Warto również wiedzieć, że w Internecie bez problemu można także płacić kartami przepłaconymi (pre-paid), które nie są oznaczone naszym imieniem i nazwiskiem i nie są powiązane z żadnym kontem. Karty takie przed użyciem należy zasilić odpowiednią kwotą, a potem w ramach tych środków można dokonywać kartami pre-paid płatności lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie banki wycofują się ze sprzedaży niespersonalizowanych kart pre-paid ze względu na zalecenia KNF.

Karta obciążeniowa

Także karty obciążeniowe nadają się do regulowania płatności w sieci. Ten rodzaj kart powiązany jest z określonym kontem bankowym. Właśnie z tego rachunku pobierane są pieniądze na spłatę obciążenia wynikającego z użycia karty obciążeniowej. Karta ta tym różni się od debetowej, że z rachunku właściciela pobierane są pieniądze dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, a nie na bieżąco.

Tak naprawdę, zanim dokonamy płatności w Internecie naszą kartą, warto skontaktować się z bankiem i sprawdzić, czy mamy odblokowaną taką możliwość i ustalić limit płatności Internetowej.