Jak pokonać komornika?

12 stycznia 2015

To, że mamy problemu ze spłatą pożyczki lub kredytu, nie znaczy, że musi spotkać nas ostateczność, czyli wizyta komornika. Aby tego uniknąć, niezbędny będzie jednak właściwy plan działania.

Pętla zadłużenia to w naszych czasach coś często spotykanego. Nie trudno w nią wpaść, a trudności z wyjściem z tej sytuacji są oczywiste. Jeżeli widzimy, że taka ewentualność nadciąga, ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest schowanie głowy w piasek. Naszym obowiązkiem jest rozwiązanie problemu, zanim dojdzie do egzekucji komorniczej.

Pokonaj komornika unikając jego wizyty

Dłużnicy, którzy chcą, aby egzekucja komornicza nie stała się faktem, mają jedno wyjście – uniknąć jej. Nie mamy tu jednak na myśli przeprowadzki. Chodzi raczej o zakrojoną na szeroką skalę współpracę z naszym wierzycielem.

Należy zacząć od pełnej szczerości i pokazania, że naszym priorytetem jest spłata długu. To oznacza przejście do etapu negocjacji. Bankom i firmom pożyczkowym nie zależy na niespłaconych długach i dlatego robią one wiele, aby w sposób ugodowy rozwiązać problem długu.

Jeśli będziemy szczerzy i jednocześnie zdeterminowani do rozwiązania problemu, to może nam się udać wywalczyć warunki, które pozwolą na spłatę kredytu.

My a komornik

Jeśli nie udało nam się uniknąć egzekucji komorniczej, to sytuacja nie jest jednak beznadziejna. W pierwszej kolejności jako dłużnik należy znać nasze prawa. Nie jest tak, że komornik może robić wszystko, co chce, więc ma prawo zabrać nam wszystkie meble i środki do życia. Jego działania są ograniczone przepisami prawa.

Obowiązkiem komornika jest poinformowanie nas o długu i o konsekwencjach braku jego spłaty. Nie może on jednak uprawiać samowolki. Co to oznacza dla nas? Otóż, należy dokładnie zapoznać się z przepisami regulującymi pracę komornika. W trudnej sytuacji będziemy mogli się do nich odwołać i tym samym walczyć o swoje prawa. Wbrew pozorom zakres możliwości komornika nie jest nieograniczony i znając swoje prawa, możemy sprawić, by działało to na nasza korzyść.

Podsumowując, kłopoty z długami wymagają działań zdecydowanych i konkretnych. Nie obędzie się z pewnością bez ścisłej współpracy z wierzycielem. Jest to najefektywniejszy sposób na uniknięcie egzekucji komorniczej. Jeśli zaś ona ma na nieszczęście miejsce, to niezbędne jest zachowanie spokoju i dbanie o to, aby komornik nie przekraczał swoich uprawnień.