Planujesz remont? Pomyśl o kredycie hipotecznym

5 czerwca 2014

Wydatki związane z remontem mieszkania nierzadko przekraczają nasze możliwości finansowe. Aby nie nadszarpnąć domowego budżetu, gros konsumentów decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w banku. Gdzie szukać najtańszego kredytu na remont mieszkania?

Koszt remontu zależy od wielkości naszego lokum oraz od skali przedsięwzięcia. Bywa jednak, że gruntowny remont kosztuje nas kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety, takie środki są dla wielu z nas nieosiągalne. Dlatego znaczna liczba osób decyduje się na pożyczkę z banku. Instytucje finansowe oferują dzisiaj kilka opcji związanych z finansowaniem remontu.

Kredyt gotówkowy

Najpopularniejszym sposobem finansowania jest oczywiście kredyt gotówkowy. Koszty z nim związane są oparte na oprocentowaniu, prowizji oraz na ubezpieczeniu. Średnie RRSO takiej pożyczki wynosi około 15%. Nietrudno się zatem domyślić, że opłaty wiążące się z tym kredytem są wysokie.

A może kredyt hipoteczny na remont?

Kredyt hipoteczny na remont jest oczywiście jedną z możliwości, jednak ma sens dopiero wówczas, kiedy koszty związane z remontem są wysokie. Jeżeli nie przekraczają one kilkudziesięciu złotych, kredyt hipoteczny jest bezzasadny. Jeżeli jednak planujemy kosztowną inwestycję w nasze M, warto go rozważyć. Przede wszystkim jest on o wiele tańszy: oprocentowanie jest kilkukrotnie niższe niżeli kredytu gotówkowego, wynosi bowiem około 5%.

Kredyt hipoteczny to również wiele formalności. Po pierwsze – wiąże się on z zastawem naszej nieruchomości, co często bywa czasochłonne. Po drugie – podczas robienia remontu będziemy zobowiązani do przedstawienia bankowi wszelkich faktur związanych z działaniami remontowymi. Kredyt hipoteczny jest przeważnie wypłacany w transzach. Ponadto kredyt hipoteczny wiąże się z nadprogramowymi kosztami. Przede wszystkim należy zapłacić za wycenę nieruchomości oraz za ubezpieczenie domu, który będzie zastawem pożyczki. Dokonanie wpisów do ksiąg wieczystych to kolejne koszty. Dlatego decyzję o formie finansowania należy dokładnie przemyśleć.