Inwestowanie jest bardziej ryzykowne niż oszczędzanie

18 kwietnia 2014

Zawsze powinniśmy zdecydować się co dla nas jest najważniejsze oszczędzanie czy inwestowanie. Jeżeli mamy duża kasę możemy zdecydować się na inwestowanie nawet wtedy kiedy nie ma na tym rynku koniunktury i oczywiście inwestowanie to ryzyko, a jeżeli nie lubimy ryzyka to najlepiej pozostać na rynkach oszczędnościowych czyli na rynku lokat bankowych albo na rynku kont oszczędnościowych ale warto też zastanowić się nad obligacjami skarbu państwa.

Obecnie nie jest to dobry czas na inwestowanie ponieważ jak już wspomnieliśmy od dawna już na tym rynku nie ma koniunktury, a brak koniunktury to o wiele większe ryzyko w inwestowaniu. Ale mimo iż na rynkach inwestycyjnych już dawno skończyła się hossa jakoś nie widać odpływu inwestorów a wprost przeciwnie jest ich coraz więcej. Ostatnio dotarła do nas informacja że z uwagi na niskie oprocentowania lokat bankowych część ich właścicieli zdecydowała się przenieść swoje pieniądze na rynek funduszy inwestycyjnych i postawić na inwestowanie a nie oszczędzanie. Oczywiście wiedzą o tym że inwestowanie to ryzyko i mogą stracić swoje pieniądze a mimo to część z nich zdecydowała się zaryzykować. Od jakiegoś czasu z rynku funduszy inwestycyjnych dochodzą głosy że na funduszach inwestycyjnych da się zarobić zupełnie niezłe pieniądze, prawdopodobnie te właśnie informacje sprawiły że część z oszczędzających na rynku lokat bankowych zdecydowała się wycofać swoje pieniądze z rynku lokat bankowych i przenieść je na rynek funduszy inwestycyjnych. Czy dobrze zrobili przekonają się wkrótce, ale zapewne nie wszystkim inwestowanie wyjdzie na dobre bowiem na tym rynku nie ma tylko zwycięzców ale muszą też być przegrani, więc gdy jedni zyskują inni tracą.

Takie są zasady na rynkach inwestycyjnych, dlatego inwestowanie to ryzyko o którym już mówiliśmy. Jeżeli więc nie mamy pewności co do tego czy zdecydować się na oszczędzanie czy inwestowanie i gdy nie mamy większych pieniędzy pozostańmy ba rynkach oszczędnościowych.