Zły czas na sprzedaż mieszkań

18 września 2013

To nie jest najlepszy okres dla rynku mieszkaniowego, ponieważ jest kryzys, ponieważ mamy coraz mniej pieniędzy, ponieważ banki dość niechętnie udzielają kredytów mieszkaniowych a ceny mieszkań generalnie mocno spadły.

Ale pamiętajmy że sprzedaż mieszkania ma dwa aspekty i dwa wymiary. Pierwszy widziany jest przez pryzmat deweloperski drugi przez pryzmat indywidualnych osób które mają zamiar sprzedać teraz swoje mieszkania. Wprawdzie i dla jednych nie jest to najlepszy czas na pozbywanie się mieszkań ale inny jest wymiar tego problemu.

Tak czy inaczej ceny mieszkać mocno spadły ale nie oznacza to że na rynku mieszkaniowym jest całkowity impas. Jest nadal wiele osób które starają się o kredyt na zakup mieszkań i wiele takich kredytów jest udzielanych. To jest naprawdę dobry czas dla tych którzy maja zamiar zakupić mieszkania nowiem prawdopodobnie nie będzie już niższych cen na rynku. Faktem natomiast jest że kredyty również są drogie i niestety prawda jest taka że nie wszystkich jest stać na tak drogie mieszkania.

Tak więc z jednej strony sprzedaż mieszkania kuleje bo jest o wiele mniej chętnych do ich nabywania a z drugiej strony jest mniej kupujących bo kredyty są trudno dostępne. Ale zawsze znajdą się osoby których stać jest na drogie kredyty i banki takim osobom zapewne kredytów udzielą i z kolei takie osoby kupują nadal mieszkania. Chociaż nie jest ich zbyt wielu i to dlatego deweloperzy maja określone problemy ponieważ sprzedaż mieszkania a właściwie mieszkań nie idzie im zbyt dobre. Więcej natomiast kupujemy jak się okazuje na rynku wtórny z prostego zresztą powodu, ponieważ mieszkania z odzysku są tańsze.

Niestety mamy kryzys i nawet ci najbardziej majętni go odczuwają banki poprzez rygorystyczne warunki kredytowe i wstrzymanie akcji kredytowej do niezbędnego minimum maja się dobrze. Tylko na dłuższą metę tak się nie da, banki są po to by pożyczać pieniądze na określony procent a klienci są po to by po życząc..